Jak správně nabíjet baterii

Jedna z nejčastějších otázek zákazníků je, jak nabíjet baterii na elektrokole. Výrobci elektrokol v návodu uvádějí citujeme „jelikož baterie nemají paměťový efekt je možné je dobíjet kdykoliv“ konec citace.

Baterie v elektrokole patří k nejdražším komponentům. Podle toho bychom k ní také měli přistupovat. Jak bychom se tedy měli k baterii chovat? Použiji tři slova renomovaného Českého výrobce baterii společnosti Repase-Aku „SUCHO-TEPLO-NABITO“.

Co to konkrétně znamená. Udržujte baterii v suchém prostředí, při pokojové teplotě. To jsou ideální podmínky. Baterii rozhodně neskladujte pod 10 stupňů celsia. Pokud elektrokolo nebudete používat delší dobu, vyjměte jí z elektrokola. Baterii nenechte nikdy úplně vybít, pokud je to možné, zejména v zimním období. Baterie nemá paměťový efekt, ale je vhodné ji při delším skladování nebo nepoužívání elektrokola aspoň 1 x za měsíc zkontrolovat a případně dobít.  A teď k poslednímu a tomu nejdůležitějšímu slůvku „NABITO“.

Jak správně nabíjet baterii? Pravidlem by mělo být vždy nabít baterii do plného stavu. Proč nabít vždy do plna? Za prvé ne vždy víte, kam až dojedete a plný stav baterie Vám umožní využít elektrokolo na plno. Za druhé máte elektrokolo vždy připravené vyrazit kamkoliv a kdykoliv. A za třetí se dnes baterie vyrábí z lithium-iontový článků a není třeba žádného formátování. Baterie nemá paměť a můžete ji vždy dobít do plna. Pokud odjedete 10 km není samozřejmě nutné baterii hned dobíjet.

Jinými slovy baterii můžete dobíjet kdykoliv. Důležité pokyny pro zajištění maximální životnosti.

1.       Před prvním použití baterii zcela nabijte.

2.       Baterii nabíjejte ideálně při pokojové teplotě.

3.       Nenabíjejte baterii, pokud je poškozena.

4.       Před nabíjením nechte zahřátou baterii zchladnout.

5.       Baterii nikdy nenechte úplně vybít.

6.       Baterie nemá paměťový efekt, ale je vhodné ji při delším skladování zkontrolovat, příp. nabít.

7.       Nikdy neskladujte baterii ve vybitém stavu a v prostředí pod +5°C, může dojít k jejímu nevratnému poškození.

8.       Pravidelně dobíjejte, minimálně každé dva měsíce, baterii tím prodlužujete její životnost.

9.       Ideální teplotní rozsah, ve kterém může být baterie nabíjena je 10 až 25°C.

Obecně platí, že baterii ublížíte mnohem méně nabitím do plna než podbitím stavem baterie. Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, zajistíte baterii maximální dojezd a životnost.