Jak nastavit odpružení u svého elektrokola nebo kola?

Mít správně nastavené odpružení vidlice, případně tlumiče na kole by měl být základ, který je dobré udělat ještě před používáním kola v terénu.  Správně nastavené odpružení ti pomůže jízdu si opravdu užít a nejen to! Kolo nebo elektrokolo se v terénu bude chovat podstatně klidněji, bude mít mnohem větší trakci a díky tomu se i jízda výrazně zrychlí a ty se budeš cítit pohodlně a přitom bezpečně. Jak si jednoduše nastavit odpružení (SAG) na svém kole se ti pokusíme jednoduše vysvětlit v tomto článku. Nastavení odpružení na kole není žádná věda a zvládne ho při troše snahy opravdu každý, takže jdeme na to.

  

CO JE TO TEN SAG?

Zkratka SAG se běžně používá ve spojitosti s nastavením odpružení, ale co vlastně tato zkratka znamená? Je to jednoduché, SAG (neboli zanoření tlumiče či vidlice) je délka o kterou se odpružení zanoří pod tvoji statickou váhou v jízdní pozici. Určení sagu je naprosto klíčové pro správné nastavení a fungování odpružení. Pokud sag není správně nastaven mění se vlastnosti, geometrie a chování kola při jízdě.

Jeli SAG moc velký, bude i zdvih tlumiče či vidlice moc velký a zvýší se tím pravděpodobnost, že tyto komponenty budou chodit na tzv. doraz, to znamená na konec zdvihu. Kolo tak může příliš sedět, případně můžeš i škrtat pedálem o zem. Malý SAG bude zase znamenat velmi tvrdé nastavení a nepříliš dobrý grip, tedy kontakt v podkladem. Úhel hlavové trubky s vidlicí bude mnohem zavřenější a jízda tedy výrazně tvrdší.

 

CO UDĚLAT PŘED NASTAVENÍM SAGU?

Před samotným nastavením SAG je potřeba provést ještě pár důležitých věcí, tak aby nastavení bylo, co nejpřesnější

hand-holding-wrench-linear-icon-thin-line-illustration-combination-spanner-contour-symbol-isolated-outline-drawing-vectorUjisti se, že všechna nastavení (kolečko odskoku a kolečko komprese) tlumiče či vidlice jsou otevřená tzn. všechny ovladače jsou otočeny      proti směru hodinových ručiček až do krajní polohy, tedy na doraz.

hand-holding-wrench-linear-icon-thin-line-illustration-combination-spanner-contour-symbol-isolated-outline-drawing-vectorPři nastavení SAG musíš mít na sobě oblečení a doplňky, které vozíš normálně na vyjížďky. Takže se obleč, vem si helmu, batoh s pitím a další věci. Všechny tyto věci mají svou váhu, která může ovlivnit tlak, který je potřebný k dokonalému nastavení odpružení.

hand-holding-wrench-linear-icon-thin-line-illustration-combination-spanner-contour-symbol-isolated-outline-drawing-vectorPřed nastavením je dobré několikrát tlumení propružit, aby se vyrovnaly tlaky.

hand-holding-wrench-linear-icon-thin-line-illustration-combination-spanner-contour-symbol-isolated-outline-drawing-vectorMěření a nastavení SAG se dělá v jízdní pozici tzn. jezdec stojí na pedálech uprostřed kola ani ne vpředu ani vzadu.

hand-holding-wrench-linear-icon-thin-line-illustration-combination-spanner-contour-symbol-isolated-outline-drawing-vectorGumičky, tedy O - kroužky na tlumiči či vidlici se musí před nastavením, měřením posunout úplně ke komoře tlumiče či vidlice.

JAK NASTAVIT SAG?

Jak jsme již psali výše obleč se a obuj, jako na vyjížďku včetně helmy, batohu a dalších věcí, které si obvykle bereš sebou. Postav kolo ke zdi nebo dej do stojanu, tak aby si mohl na kolo nasednou do jízdní pozice. Vylez na kolo a několikrát kolo propruž, aby se vyrovnaly tlaky v tlumiči i vidlici.

Potom dej O - kroužky, co nejblíže ke komoře vidlice či tlumiče, tedy k prachovce. Opatrně přejdi do statické jízdní pozice, tedy stojíš v pedálech, tak aby si neměl těžiště těla ani moc vpředu ani vzadu. Potom z kola velmi opatrně slez a změř vzdálenost mezi O - kroužkem a prachovým těsněním, tedy SAG. U vidlice by měla být hodnota sagu mezi 20 - 25 %. U tlumiče se doporučuje hodnoty sagu 25 - 30 %. Hodnoty u jednotlivých značek doporučuje výrobce, stejně jako tlak. Pokud je tato hodnota větší či menší vezmi pumpu určenou pro nafouknutí vidlice či tlumiče a buď dofoukni nebo upusť tlak, tak aby si dosáhl požadované hodnoty sagu. Při opakovaném měření sagu vždy tuto pumpu odpoj, aby měření bylo co nejpřesnější.

 

 

NASTAVENÍ TLUMENÍ KOMPRESE

Nastavení tlumení komprese obvykle je to modré kolečko (knoflík) určuje, jak citlivé je odpružení při jízdě v těžkém nebo lehkém terénu. Na rozdíl od tlumení odskoku je nastavení tlumení komprese více závislé na tvém jízdním stylu, případně terénu nebo osobních preferencích. Doporučuje se začít s malým kompresním tlumením (tedy modré kolečko je v otevřeném stavu) a následně přidávat další kompresní tlumení (otočení kolečka po směru hodinových ručiček) na základě terénu a tvých osobních preferencích. Pokud máš pocit, že kolo ztrácí trakci případně moc poskakuje, měl by si snížit tlumení komprese kolečka zpět proti směru hodinových ručiček. Pokud je tvoje kolo příliš měkké, jako kdyby si chodil na doraz zdvihu nebo se tlumič pohybuje moc rychle, měl by si zvýšit kompresí tlumení otočením kolečka ve směru hodinových ručiček.

 

 

NASTAVENÍ TLUMENÍ ODSKOKU

Nastavení tlumení odskoku většinou se jedná o červený knoflík, (u vidlice zespodu pravé nohy, u tlumiče na expanzní nádobce, nebo komoře) který řídí, jak se pružina může vrátit zpět do původní polohy. Každý výrobce udává doporučenou hodnotu nastavení tlumení odskoku dle váhy jezdce a modelu tlumiče či vidlice. Pokud už máš nějaké zkušenosti můžeš se od těchto doporučení odchýlit na základě terénu, tvých dovedností a osobních preferencí. Pokud máš pocit, že kolo příliš skáče na kamenech, kořenech, měl by si odskok zpomalit, otočením knoflíku po směru hodinových ručiček. Pokud je odpružení tvrdé a nevrací se dostatečně rychle, měl bys odskok zrychlit, otočením knoflíku proti směru hodinových ručiček.

dsc07012

 

ÚDRŽBA VIDLICE A TLUMIČE

Nejdůležitější při údržbě odpružení je čistota. Vidlice i tlumiče mají kluzáky se speciálním povrchem pro minimalizaci tření a ty je potřeba udržovat pokud možno stále čisté. Ideálně po každé jízdě je dobré udělat základní údržbu, tedy otřít kluzáky suchým a měkkým hadrem a odstranit tak nečistoty z povrchu. Poté kluzáky vidlice a tlumiče lehce namažte doporučeným přípravkem, většinou se doporučují spreje na bázi silikonu, nikdy naopak nepoužívejte přípravky obsahující teflon. Mažte v místě prachovek, tedy styku kluzáku a gufera, potom několikrát pro pružte a nečistoty i olej utřete hadrem do sucha, tak aby na kluzácích nezůstaly zbytky oleje, na které by se později lepily nečistoty.

Několikrát během sezóny zkontrolujte tlak pomocí pumpičky na vidlice a tlumiče, případně nafoukněte na požadovanou hodnotu. Jednou za sezónu nebo po 80 až 150 hodinám používání se pak doporučuje dát vidlici či tlumič na plný servis odpružení, kde vymění olej a všechny těsnící části pro bezproblémový chod.

Pokud chceš naplno využít potenciálu odpružení vidlice a tlumiče je potřeba věnovat nastavení těchto komponent pozornost a chvilku svého času. Pokud ti vše co jsme psali výše pořád přijde moc složité a nechceš se do toho pouštět, vyhledej raději specializovaný servis, kde ti odpružení nastaví a pomůžou ti s následným servisem. Věnuj dostatečnou pozornost údržbě a odpružení ti to oplatí bezproblémovým chodem a skvělým pocitem z jízdy. Teď už jenom přejeme hodně příjemných chvil v sedle tvého kola s dobře nastaveným odpružením!

SLOVNÍK POJMŮ

TRAKCE: Přilnavost.

SAG: Míra zasunutí tlumiče pod statickou vahou jezdce v jízdní pozici.

DORAZ: Využití celkového dostupného zdvihu.

ODSKOK: Roztažení odpružení do původní délky. 

TLUMENÍ ODSKOKU: Tlumení vytvořené při odskoku, když se tlumič roztahuje.

KOMPRESE: Pohyb odpružení, ke kterému dojde při nárazu kola na překážku a kolo se začne pohybovat nahoru.

TLUMENÍ KOMPRESE: Tlumení vytvořené při pohybu odpružení směrem do zdvihu.

ZDVIH: Maximální využitelná délka odpružení.