Motor Shimano

Výrobce Shimano je známý především výrobou cyklo komponentů a je v tomto segmentu největším na světě. V roce 2010 se společnost Shimano rozhodla vstoupit také na světový trh s elektrokoly. Do svého portfolia kromě motorů zařadil i baterie pro tento segment. Výrobce nabízí středové motory ve dvou modelových řadách. Pro městská, krosová a treková elektrokola modely motorů STePS E5000, STePS E6000 a STePS E6100. A pro horská (eMTB) elektrokola modely motorů STePS E7000 a STePS E8000. Jedna z výhod výrobce je nízká hmotnost motorů, která nepřesáhne u většiny modelů do 3 kg. Shimano se může opřít o dlouholeté zkušenosti jakožto výrobce komponentů na kola a v současnosti i na elektrokola.

V podstatě je to dokonalá harmonie, motory a celý systém pro elektrokola Shimano steps dokonale fungují v souladu s ostatními komponenty výrobce. Shimano spolupracuje se značkami elektrokol Ghost, Canyon, BMC, Rock Machine, Scott, Author, Kellys a mnoho dalších.

A malá zajímavost na závěr úvodu, víte co znamená název STePS?        Shimano/Total/elektric/Power/System

STePS E5000

 

Tento motor je nejlehčí z celé modelové řady, zároveň je to nejtišší a nejdostupnější motor od Shimana. Pohonná jednotka E5000 vytváří efektivní točivý moment 40 Nm. Motor je kompatibilní buď s mechanickým řazením, nebo s elektronickým řazením Di2. Je kompatibilní se sadou NEXUS Inter, která má 8/7 rychlostní náboj s vnitřním řazením (IHG), nebo se sadou NEXUS Inter-5E IHG, které jsou určené pro elektrokola.

Tři hlavní režimy podpory byly vytvořeny tak, aby vyhovovaly různým jízdním podmínkám. Nejslabší Eco poskytne lehkou podporu a tím nabízí velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Režim Normal je kompromisem mezi podporou a spotřebou baterie. Konečně režim High nabídne rychlou akceleraci a silnou, leč stále citlivou podporu až do maximální rychlosti 25 kilometrů za hodinu. Parametry jednotlivých režimů mohou být kdykoliv upraveny pomocí již zmíněné mobilní aplikace, a to přesně podle vašich požadavků. Tento motor je určený pro dojíždění do práce nebo pohyb na elektrokole se zavazadly, takže jde opravdu o pomocný pohon, a nikoliv sportovní řešení elektrojízdy. 

Systém e-bike SHIMANO STEPS E5000 najdete na široké škále značek a modelů elektrokol.

 

STePS E6000

 

Tato tichá středová motorizace patří v současnosti mezi nejtěžší model motoru (3,2 kg) od výrobce. Hladký, tichý motor zabalený v kompaktním provedení pro elegantní vzhled a nejvyšší jízdní výkon. Pohonná jednotka dosahuje 50 Nm točivého momentu. Motor je kompatibilní buď s mechanickým řazením, nebo s elektronickým řazením Di2 stejně jako u modelu Steps E5000.

Tři hlavní režimy podpory byly vytvořeny tak, aby vyhovovaly různým jízdním podmínkám. Nejslabší Eco poskytne lehkou podporu a tím nabízí velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Režim Normal je kompromisem mezi podporou a spotřebou baterie. Konečně režim High nabídne rychlou akceleraci a silnou, leč stále citlivou podporu až do maximální rychlosti 25 kilometrů za hodinu. 

Parametry jednotlivých režimů mohou být kdykoliv upraveny pomocí již zmíněné mobilní aplikace, a to přesně podle vašich požadavků.  

Výhodou tohoto modelu od Shimana je jednoduché ovládání a odolnost proti povětrnostním vlivům. Motor díky čidlům, umí rozpoznat vlastnosti terénu a jízdní podmínky, řazení převodů je optimalizované a zcela plynulé. Pohonná jednotka se využívá u elektrokol zejména městských.

 

STePS E6100

 

Tento typ motoru vychází z dnes již dobře zavedeného motoru Shimano Steps E8000. Na rozdíl od něj se nepoužívá pro elektrokola v terénu, ale míří do segmentu elektrokol určených pro cyklostezky nebo silnice. Jak už jsme si zvykli motor váží pouhých 2,88 kg a patří k nejlehčím motorům na trhu. Výrobce uvádí, že je to jejich nejvšestrannější motor. Pohonná jednotka dosahuje 60 Nm točivého momentu. Motor je kompatibilní buď s mechanickým řazením, nebo s elektronickým řazením Di2 stejně jako u modelu Steps E5000, E6000. Motor ušetří oproti těmto dvěma modelům o 20% více energie, což zaručuje delší dojezd.

Tři hlavní režimy podpory byly vytvořeny tak, aby vyhovovaly různým jízdním podmínkám. Nejslabší Eco poskytne lehkou podporu a tím nabízí velmi nízkou spotřebu elektrické energie. Režim Normal je kompromisem mezi podporou a spotřebou baterie. Konečně režim High nabídne rychlou akceleraci a silnou, leč stále citlivou podporu až do maximální rychlosti 25 kilometrů za hodinu.

Parametry jednotlivých režimů mohou být kdykoliv upraveny pomocí již zmíněné mobilní aplikace, a to přesně podle vašich požadavků. Výhodou tohoto modelu je jednoduché ovládání a odolnost proti povětrnostním vlivům. Motor díky čidlům, umí rozpoznat vlastnosti terénu a jízdní podmínky, řazení převodů je optimalizované a zcela plynulé. Pohonná jednotka se využívá u elektrokol krosových a trekových.

 


 

STePS E7000


Model E7000 pro MTB elektrokola patří tradičně k nejlehčím a nejkompaktnějších motorů na trhu. Váha motoru je 2,8 kg. Motor je speciálně vyvinutý pro potřeby horských cyklistů s přihlédnutím k potřebě delších dojezdů a perfektně se hodí pro všechny všestranné horské elektrokola.

Technologie nejvyšší řady pohonu se stává více cenově dostupná se sadou SHIMANO STEPS E7000 představující nové ovládací tlačítka, pohonnou jednotku, displej a možnost nastavení přes smartphone. Jednotka pohonu může pracovat v jednom ze tří režimů podpory, aby nabídla rozdílné úrovně asistence pro různé jízdní podmínky.

Vyberte režim ECO pro nejmenší přípomoc a nízkou spotřebu baterie, vyberte režim TRAIL pro nejlepší poměr mezi přípomoci pohonu a spotřebou baterie, nebo vyberte režim BOOST pro silnou podporu pohonu, rychlou akceleraci a rychlou reakci asistence až do maxima 25 km/h. Charakteristiku těchto režimů podpory lze také nastavit pomocí volby Explorer, Dynamic nebo Custom pomocí snadno použitelné SHIMANO aplikace E-TUBE RIDE pro smartphone umožňující e-MTB jezdcům  vyladit podporu zaměřenou jak na spotřebu baterie, tak jízdní podporu.

Bez ohledu na to, jaké nastavení je zvoleno, obdržíte intuitivní a silnou odezvu pomocí senzoru kroutícího momentu pro vyhodnocení vstupních dat šlapání. Toto dělá ze systému SHIMANO STEPS pocitově hladkou, kontrolovatelnou a dynamickou jízdu. A i když jedete nad rychlost limitu přípomoci, nebo máte přípomoc vyplou, díky Shimano volnoběžce je šlapání stále plynulé a pohodlné, s žádným dalším odporem neaktivní pohonné jednotky.


STePS E8000


 

Nejvyšší řada od výrobce, motor přichází s extrémní sílou, díky které zdoláte i ty nejnáročnější terény. Kroutící moment 70 Nm je dost silný na to, aby se vypořádal s nejstrmějšími trasami, a přesto je dostatečně intuitivní, aby vám poskytl správné množství podpory při každém šlápnutí do pedálů.

Motor byl speciálně navržen pro poskytnutí přirozeného pocitu z jízdy na MTB elektrokole. Váží pouhých 2,8 kg opět jako u ostatních modelů ve svém segmentu, jedná se o jeden z nejlehčích a nejtišších motorů na trhu. Motor má stabilní a plynulý intuitivní výkon pro lepší vypořádání se s každou částí trati.

Pohonná jednotka vám dává pocit klasického šlapání ať už s aktivovanou přípomocí nebo ne. Vylepšená účinnost motoru s dynamickým zapojením řetězu. Lehké, ale pevné kliky s převodníky pro přímý přenos síly. Obě kliky a zbytek pohonné jednotky jsou vybudovány na osvědčené SHIMANO technologii.

To zajišťuje spolehlivost a důvěru od prvního do posledního šlápnutí do pedálů. DISPLEJ POČÍTAČE má rozsáhlý výběr nastavení asistence přípomoci k nastavení nejlepších jízdních vlastností.

Kompaktní, snadno čitelný displej s dynamickým zobrazením při přepínání mezi nastaveními podpory. Přizpůsobení vašeho nastavení podpory pomocí výběru režimu Dynamic, Explorer nebo Custom k dosažení perfektního jízdního stylu v plánovaném terénu. Své preference a předvolby snadno přizpůsobíte bezdrátově pomocí Bluetooth. U nás na prodejně můžete tuto pohonou jednotku najít například na modelu Ghost Kato.