Nový motor Shimano EP8

Na začátku září představila Japonská značka Shimano nový středový elektromotor. Nese označení EP8 a je novým nástupcem úspěšného pohonu Steps E-8000. Výrobce navázali na zkušenosti s předchozím modelem.

Co nám pohonná jednotka přináší nového? Je tišší, lehčí, menší, výkonnější a lépe si přizpůsobíte elektrokolo přes aplikaci. Nový motor EP8 dostal více výkonu, úctyhodných 85 Nm. To je o 15 Nm více oproti předchozímu modelu Steps E8000. Již předchozí generace motorů patřila k nejlehčím ve své třídě. Výrobci se podařilo přesto ještě váhu motoru snížit na neuvěřitelných 2,6 kg. Jak toho konstruktéři docílili? Zejména tělem na samotný motor, ten je vyrobený z magnesiové slitiny.

Poměrně podstatná změna nastala uvnitř motoru, a to v konstrukci. Konstruktéři změnili vnitřní převody. Tím dosáhly větší efektivity a snížení tření. Převody jsou tedy tišší a vnitřní odpor převodů klesl o 36 %. Výsledkem je hladší chod při šlapaní bez motoru nebo nad limit 25 km / hod kdy je pohonná jednotka odpojena.

 

V rámci vývoje nového motoru Shimano EP8 nezůstal beze změn ani software. Znatelně se změnili křivky výkonu pro přirozenější elektrické dopomoci.  S pomocí aplikace „Shimano E-Tube“ bude možné více ladit jednotlivé jízdní režimy. U každého jízdního režimu můžete individuálně nastavit úroveň dopomoci, točivý moment a rychlost odezvy motoru. Novinkou je volba dvou profilů, které si můžete individuálně nastavit. Tyto profily můžete pak přepínat pomocí displeje nebo díky aplikaci ve Vašem mobilním telefonu. Profily tedy můžou využívat dva jezdci v případě, že se na elektrokole střídají. Nebo si profily naladíte pro různé využití od města až po kopce.

 

Nový je také tvar ovládacího tlačítka jízdních režimů. Ovladač je designově výraznější a dvojitým stiskem umožňuje snadnou aktivaci walk režimu. Takových drobných úprav je ještě celá řada, jako třeba nová kabeláž s menším průměrem. Nicméně tyto informace jsou již spíše pro servisní techniky.


Tuto novou pohonnou jednotku najdete například na modelech roku 2021 od výrobce Qayron. Značka Shimano je značně rozšířená a tak se dá čekat u výrobců jako Kellys, Rock Machine a další.  Další a podrobnější informace najdete přímo na webu  www.shimano-steps.com, případně web českého zastoupení www.paul-lange.cz.