Elektrokola a Dojezd

ua42940102_elite_aut5822_viewde_740x555

Elektrokola jsou stále populárnější alternativou k běžným bicyklům, a to zejména díky své schopnosti pomoci cyklistům dostat se do cíle s menším úsilím. Hlavním motorem těchto elektrokol jsou baterie, které dodávají energii elektromotoru. V tomto článku zjistíme klíčové aspekty týkající se dojezdu baterií, jejich kapacit a možností.

Dojezd Baterií: Co ovlivňuje?

Dojezd elektrokol

Váha jezdce a nákladu

Hmotnost jezdce a případného nákladu ovlivňuje účinnost elektrokola. Čím těžší jezdce a čím více nákladu vozíte, tím rychleji se baterie vybije.
Dojezd elektrokol

Typ terénu

Dojezd elektrokola závisí na mnoha faktorech, a jedním z nejdůležitějších je typ terénu. Při jízdě po rovinatém povrchu dosáhnete delšího dojezdu než při překonávání strmých kopců. 
Dojezd elektrokol

Typ povrchu

Dojezd ovlivňuje také povrch terénu. Lesní povrch, bláto nebo šotolina má větší vliv na dojezd neež hladký povrch cyklostezky.
Dojezd elektrokol

Rychlost a režim jízdy

Rychlost, kterou udržujete, a režim jízdy (například ekonomický nebo sportovní) mají také vliv na dojezd. Vyšší rychlost a sportovní režim spotřebovávají více energie.
Dojezd elektrokol

Řazení

Na elektrokole by jste měli udržovat frekvenční jízdu a velmi často řadit. Neměli by jste se dostávat do tlaku a jet silově.
Dojezd elektrokol
Dojezd elektrokol

Zeus:

Nejvýznamnějšími faktory jsou hmotnost jezdce a výškový profil trasy. Protože elektrokola jsou používána v různých podmínkách a situacích, není možné přesně určit dojezd elektrokola bez znalosti těchto faktorů. Je také důležité vzít v úvahu, že dojezd elektrokola se bude měnit v průběhu času, protože baterie ztrácí svou kapacitu se stárnutím a používáním. Průměrná životnost baterie elektrokola je 5 - 8 let. Po nájezdu přibližně 25 tisíc km doporučujeme výměnu nebo repasi baterie.