Otáčkové a Torzní snímače

Důležitý součást elektrokola, která je často přehlížená je snímač. Snímače můžeme mít otáčkové a torzní. Elektrokola mohou mít jeden s těchto snímačů nebo také oba snímače.  

Otáčkový snímač

 

Otáčkový snímač je velmi jednoduchý. Tento snímač pozná, že šlapete a pozná, jak šlapete, tedy rychlost vašeho šlapání. Podle stylu šlapání vám motor pomáhá. Šlapete-li pomalu na základě vyhodnocení snímače pomáhá motor méně. A naopak pokud přidáte v rychlosti šlapání, motor pomáhá více. Otáčkový snímač neumí ihned reagovat na první šlápnutí. Čili motor Vám hned nepomůže. Až při dostatečném otočení pedálů snímač reaguje a motor vám začne pomáhat. Je potřeba na to pamatovat zejména, když se potřebujete rozjet v kopcích. Je důležité tedy správně zvolit převod, protože jak jsme si řekly na první šlápnutí Vám motor nepomůže. Snímač je u většiny výrobců nastavený, aby snímal po půl otáčce.

První šlápnutí a rozjezd kola – tento snímač neumí tak pohotově zaregistrovat první šlápnutí do pedálu, aby motor přidal ihned. První šlápnutí je tedy na Vás, při dostatečném otočení pedálů pak motor začne přidávat. Většinou je to půl otáčky pedálů. U tohoto snímání záleží, jakou přípomoc máte nastavenou a jaký převod jste si nastavili. Pokud dáte maximální přípomoc a lehký převod budete víceméně šlapat na prázdno a vy budete otáčet jen pedály. A obráceně pokud nastavíte nejmenší přípomoc a těžší převod šlapete víceméně za své a motor vám tolik nepomáhá. Na druhou stranu tato metoda vám více šetří baterii a její životnost a dojezd. 

Torzní snímač

 

 

Tento snímač můžete zaznamenat také jako silový, tlakový nebo momentový. Silový snímač je oproti otáčkovému složitější a propracovanější. Kromě otáčení pedálů torzní snímač na víc snímá napnutí řetězu. A dále také Vaši sílu, kterou používáte při šlapání. Díky tomu torzní snímač pozná, kolik síly používáte a potřebujete. Jinými slovy elektromotor Vám díky těmto informacím ze snímače pomáhá jen tolik, kolik potřebujete. Snímač reaguje také na změnu převodů. Oproti otáčkovému snímači reaguje torzní okamžitě na Vaše první šlápnutí. Pomůže Vám tedy hned už při rozjezdu. Torzní snímač reaguje přirozeně a plynule, a to i když se budete rozjíždět v kopci třeba s těžkým převodem. Snímač s motorem reaguji takřka okamžitě.

Vždy je nutné tedy zvážit jak často a kde budete jezdit a nepodceňovat i výběr elektrokola dle snímačů.